...

Tunelování svíček – proč k němu dochází a jak mu předcházet?

Dobrý den, milovníci kouzelné záře svíček! Dnes se ponoříme do tajemství tunelování svíček – jevu, který nám může zkazit nejen atmosférické osvětlení, ale i samotný požitek z používání krásných světel. Co je to tunelování svíček, proč k němu dochází a jak ho lze odstranit?

tunelování svíček

Tunelování svíček je problém, který často vzniká, když je během používání zanedbáme. Tunelováním se rozumí, když se vosk rozpustí pouze v okolí knotu a vytvoří uvnitř svíčky jakýsi podzemní tunel. Tento jev má vliv nejen na vzhled, ale také zkracuje dobu, po kterou nám může svítit, a velká část vosku zůstává nevyužita.

Dobře, ale odkud se bere to tunelování? No, jedním z hlavních viníků je příliš krátká doba prvního hoření svíčky. Svíčka má svou vlastní paměť, a pokud jí během první schůzky s ohněm nedáte dostatek času, vosk se nestihne rovnoměrně rozpustit a pak dochází k tunelování. Dalším viníkem je výběr špatného knotu – příliš malého nebo příliš velkého pro svíčku. Je to jako s výběrem špatných bot k oblečení – nemusí dobře fungovat. Další informace o typech knotů a o tom, jak vybrat správný knot do kontejneru, naleznete v tomto článku.

Za prvé, dopřejme naší svíčce čas. Během prvního hoření nechte vosk na povrchu zcela roztát. Dalším viníkem je výběr špatného knotu – příliš malého nebo příliš velkého pro svíčku. Je to jako s výběrem špatných bot k oblečení – nemusí dobře fungovat.

Samozřejmě nezapomínejme ani na kouzlo správné péče během používání. Nechte svíčku dlouho hořet, aby se vosk rovnoměrně roztavil, vyvarujte se předčasného zhasínání – zejména na začátku. A pokud se již na obzoru objevil tunel? Nic není ztraceno! Vytvořte kolem svíčky “čepičku” z hliníkové fólie a několik minut počkejte. To vám pomůže zajistit, aby se povrch svíčky roztavil rovnoměrně. U svíčky, kterou jsem nedávno zakoupil, se začal tvořit tunel kvůli asymetrickému umístění knotu. Na fotografiích přidaných k tomuto článku jsem ukázal, jak vypadala svíčka s nerovnoměrně vypáleným knotem a “čepičkou”, kterou jsem vytvořil pomocí hliníkové fólie.

Závěrem lze říci, že tunelování svíček není jen praktickým problémem, ale také uměním kultivovat krásu v našem okolí. Vybírejme hlavou, dodržujme rady výrobce a naše svíčky budou dlouho a krásně hořet, aniž by hrozilo tunelování. Doufám, že vám můj tip pomůže déle si užívat krásnou vůni vaší oblíbené svíčky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *